ניתוח אף לגברים

מודל היופי הגברי השתנה מאוד במשך ההיסטוריה. בתקופת הוויקינגים גבר יפה היה זה שסירק את זקנו וגזר את ציפורניו. בימי הביניים הגברים הכתיבו את האופנה. הם אלו שדשדשו בנעלי עקב ברחובות אירופה, אלו שהתחילו להתאפר ולחבוש פאות. רק במאות האחרונות הגבר הפך לעובד החרוץ שאופנה וטיפוח לא מדברים אליו כלל. נדמה היה שהכול אבוד, שאסתטיקה היא נחלתם של נשים בלבד, אך בשנים האחרונות השוויון בנושא זה הולך ותופס תאוצה. ואיך אפשר אחרת, כאשר ממסכי הטלוויזיה מחייכים אלינו גברים מטוקטקים ויפי תואר וקוראים לכל הצופים להשתוות אליהם. ובואו נהיה כנים – כל אישה שמטפחת את עצמה ודואגת להראות טוב תרצה לראות לצידה גבר מטופח לא פחות.

היום גברים לא מתביישים ללכת לקוסמטיקאית, לצבוע את שיערם, ללבוש בגדים מעוצבים שמדגישים את גופם ולטפח את עצמם במוצרים וקרמים שונים. גם הכירורגיה הפלסטית לא יוצאת דופן וגברים פונים למנתחים בשביל לשפר את מראם הכללי והאף בפרט. נכון שגבר אמור להיות בעל אף עם נוכחות ואופי, אבל הטבע העניק לגברים רבים אף שחורג הרבה מהגבולות האלה: אף רחב מידיי, בעל נחיריים גדולים או גשר אף גבוה זה רק חלק מהדברים אותם רוצים הגברים לשפר. כמו כן, גברים יכולים לפנות לניתוח בעקבות תאונות ופציעות באף, ששינו את צורתו או השאירו אותו עקום, או מסיבות רפואיות, כמו סטייה של מחיצת האף או קונכיות מוגדלות.

הכנה לניתוח

כל פרוצדורה כירורגית מתחילה מפגישת ייעוץ אצל הרופא המנתח. מטרתה של פגישה זו היא לתאם ציפיות בין מה שרצוי ומה שאפשר לעשות במצב הנתון. המטופל מספר לרופא מה בדיוק מפריע לו ומסביר מה התוצאה לה הוא מצפה מהניתוח. כמובן שמנתח הוא לא קוסם ולא תמיד אפשר לבצע את כל בקשותיו של המטופל – הוא בודק את מבנה האף, את הצורה שלו, את העור והאזורים שהוא צריך לשנות ומסביר למטופל מה בעצם הוא יכול לעשות בשביל להשיג תוצאה קרובה ביותר למה שביקש המטופל. תיאום הציפיות חשוב מאוד בשביל שהמנתח יכיר את האופי של הגבר, את הבקשות שלו והרצונות שלו ויוכל לעצב את האף בהתאם, והמטופל בתורו יידע למה לצפות מהניתוח ולא יתאכזב אם פתאום ייגלה, אחרי שנותח, שמה שייצא רחוק מלהיות אף חלומותיו.

הרופא יכוון את המטופל לבצע בדיקות דם שיראו את מצבו הבריאותי ואת כשירותו לביצוע הניתוח ולאחר מכן ייקבע תור לניתוח עצמו.

צורת אף

רוב הגברים שמגיעים לניתוח הם בעלי אף עם גיבנת, אף גדול מידיי או צנוח, רחב, עקום או לא פרופורציונאלי לפנים. מטרת הניתוח היא להתאים את האף החדש למראהו של הגבר, לאופי שלו ולהתחשב בכל בקשותיו.

הכנה לניתוח

ההכנה לניתוח מתחילה מבעוד מועד, 6 שבועות לפני היום הנקוב. בששת השבועות האלו הגבר צריך להפסיק לעשן לחלוטין. עשרה ימים לפני הניתוח יש להפסיק לקחת מדללי דם ותוספי תזונה שעלולים לגרום לדימום יתר. בימים שלפני הניתוח צריך לספר את שיערות האף, להוריד פירסינג מהאף וביום שלפני הניתוח להתקלח ולחפוף בצורה יסודית עם סבון. לניתוח עצמו צריך להגיע בצום של 8 שעות, וזה כולל שתיה ואפילו לעיסת מסטיק.

מהלך הניתוח

ניתוח אף מתבצע בשני שיטות עיקריות: שיטה פתוחה ושיטה סגורה. השיטה הסגורה מקובלת יותר, בה המנתח עובד דרך הנחיריים, מה שלא משאיר שום צלקות מבחוץ. בשיטה הפתוחה הרופא מבצע חתך בבסיס האף, מה שנותן לו גישה נוחה יותר אל האזור אבל משאיר צלקת קטנה במקום החתך, שנעלמת במשך הזמן.

הניתוח יכול להתבצע תחת הרדמה מקומית או כללית. ההרדמה המקומית מאפשרת לפניו של המטופל להיות חשופים והרופא יכול לראות בבירור את תווי הפנים, מה שעוזר לו לעצב את האף בצורה מדויקת יותר ולהתאים אותו למטופל. לעומת זאת, כאשר הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה יש צינור שמחובר לפיו של המטופל שמסתיר חלק מהפנים, מה שמקשה מהכירורג לראות את התמונה המלאה.

במהלך הניתוח הרופא עובד עם רקמת העצם והסחוס שבאף. הוא משתמש בשיוף ואם צריך גם שובר חלקים של העצם בשביל לעצב את צורת האף. בסופו של הניתוח הרופא משתמש בתפרים נמסים, אותם לא יהיה צריך להוריד בעתיד.

אחרי הניתוח

לאחר הניתוח המטופל נמצא בהשגחה. זה יכול להמשך מספר שעות אך יש גם מקרים בהם יאושפז למשך הלילה. השיקום המשמעותי אורך כשבוע. בזמן הזה האזור מתנפח, נוצרות בצקות ושטפי דם ויהיו קשיים בנשימה. האף יהיה מקובע בעזרת סד גבס ובתוך הנחיריים ימוקמו טמפונים בשביל לקבע את צורתם.

כל זה עתיד לחלוף תוך שבוע ימים וכאשר המטופל מגיע לביקורת הראשונה, בה מורידים את הסד, רוב הנפיחות ושטפי הדם כבר נעלמים. המצב ימשיך להשתפר במשך השבועות שלאחר מכן אבל חשוב לזכור שאת התוצאה הסופית אפשר יהיה לראות רק לאחר שנה מיום הניתוח, כשהנפיחות יורדת לחלוטין.

במשך זמן השיקום חשוב לנוח ולא להתאמץ, וחזרה לפעילות גופנית יתבצע בהדרגה ורק אחרי חודש מהניתוח עצמו. אבל חשוב לזכור שהכול יחלוף ושבקרוב מאוד תוכלו לצעוד ברחובות בביטחון עצמי ולהתגאות באף המשודרג שלכם.