מתיחת בטן

אחד הניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר בישראל ובעולם בכלל, שהביקוש אליו עולה עוד ועוד הוא מתיחת בטן; ראשית מסיבה טכנית – משום שהוא מתאים הן לנשים והן לגברים, ושנית כמובן גם בשל חשיבותו של מראה אזור הבטן בקרב אנשים רבים ובתרבות הפופולרית הרווחת. על פי רוב, מתיחת בטן היא ניתוח כירורגי לכל דבר המורכב מכמה שלבים שונים, שעליהם נרחיב בהמשך.

כמו כן, מעבר לניתוח המתיחה ה"קלאסי" ישנן דרכים נוספות לבצע תהליכים דומים כמו שאיבה או המסת שומן, ניקוז לימפטי ומתיחת בטן בלייזר – כאשר כל הליך מתאים למצבים שונים, למטופלים עם רקע רפואי ייחודי וכמובן גם לבחירתם האישית של המטופלים. במאמר זה נסקור את הליך הניתוח עצמו, ועוד פרטים חשובים שכדאי לדעת עליו.

למי מתאים ניתוח מתיחת בטן?

בשונה מטיפולים אסתטיים דומים שאינם כירורגיים, ניתוח מתיחת בטן מתאים למעשה לקבוצה מאד מסוימת של מטופלים – אנשים ונשים שירדו באופן דרמטי במשקל ולרוב בזמן קצר יחסית, באופן שהשאיר רקמות עור ושומן בחלל הבטן. מקרים נוספים המתאימים לביצוע הניתוח הם מקרי רפיון של הבטן, בהם נראה כאילו הבטן (ובעיקר החלק התחתון בה) ממש "צונחת" כלפי מטה. שני המצבים הללו נפוצים בעיקר אצל נשים שעברו מספר הריונות – בהם לא רק שנותרו רקמות עור ושומן אלא גם היתה תזוזה של השרירים ממש. אך כל אלה אינם מאפיינים נשים בלבד, אלא גם גברים ונשים שבלי קשר להריונות סבלו מהשמנת יתר בעבר ובעקבות דיאטה ירדו משמעותית במשקל.

הערה חשובה הנוגעת לכלל המקרים של ניתוחי מתיחת בטן וטיפולים אסתטיים דומים עוסקת במשקלם הנוכחי של המטופלים, כאשר ישנה חובה להישאר במשקל יציב לאורך זמן כדי להבטיח את יעילות ההליך. כך, אדם שירד רק לאחרונה במשקל לרוב לא יקבל אישור מידיי לביצוע הניתוח, אלא יהיה עליו לחכות מספר חודשים לפחות כדי "להוכיח" שמשקלו החדש אכן יציב.

מהי מתיחת בטן?

באשר לניתוח עצמו, כדאי לדעת כי בראש ובראשונה ישנם מספר סוגים של ניתוחים למתיחת בטן, אולם על פי רוב כאשר מדברים על ניתוח "קלאסי" מתכוונים להליך כירורגי שנחלק לשלושה שלבים: בשלב הראשון מוצאות רקמות עור עודפות מהאזור שסומן (לרוב באחת משלושת האפשרויות הבאות: מהאגן וכמעט עד הצלעות, מתחת לטבור ומטה, או רק באזור הטבור – מעליו ותחתיו); בשלב השני מוצאות החוצה רקמות השומן המיותרות, ובשלב השלישי נקשרים שרירי הבטן יחד על מנת לקרב אותם זה לזה, וכך למעשה לצמצם את שטח הפנים של הבטן. מעבר לכך, במקרים בהם הטבור "צונח" גם הוא וממוקם למטה באופן שמשפיע משמעותית על מראה האזור (ומעל לכל כמובן אם המטופלים מעוניינים בכך), ישנה אפשרות להעתיק אותו למיקום גבוה יותר, זאת כמובן תוך הקפדה במשנה זהירות על הרקמות וכלי הדם הסובבים אותו.

תוצאות הניתוח

בשונה מניתוחים פלסטיים אחרים כמו הגדלת חזה לדוגמה, תוצאותיו של ניתוח מתיחת בטן ניכרות מיד בתומו, כאשר זמן ואופן ההחלמה ממנו נחשבים לקלים יחסית. בטן שעברה מתיחה תיראה שטוחה הרבה יותר מכפי שנראתה לפני הניתוח, ולרוב ללא עודפים וקמטים שמידלדלים כלפי מטה. חשוב לציין כי לאחר מספר חודשים ושנים יכולה להתרחש נסיגה קטנה בתוצאות הניתוח, וזאת בעקבות שינויים טבעיים הנובעים מתזוזה ופעילות יומיומית של המטופלים (בעיקר בשבועות והחודשים הראשונים) וכן תהליכי השמנה והרזיה אפשריים בהמשך. מסיבה זו, כדאי לתכנן היטב את מועד הניתוח ובפרט בקרב נשים שעוד מתכננות להיכנס להריון בעתיד – כדאי לשקול לדחות את הניתוח לסוף תקופת ההריונות והלידות.

הצלקת הנשארת בגוף המנותח תיראה כקו אופקי בתחתית הבטן (לרוב מתחת לקו התחתונים כך שהיא לא תהיה גלויה בלבישת בגד ים), ובמקרים של ניתוח מתיחת בטן מלאה תופיע צלקת נוספת היוצאת מאותו קו כלפי מעלה לכיוון הטבור. כדי לטשטש את הצלקות ניתן למרוח עליהן משחות סיליקון ותכשירי טיפוח ייעודיים, וכן מומלץ להימנע מחשיפתם לשמש בחודשים הראשונים כדי לזרז את תהליך הטשטוש.

מהם סיכוני הניתוח?

לניתוחי מתיחת בטן יכולים להיות כמה סיכונים, החל מסיבוכים לאחר ההליך הניתנים לטיפול פשוט יחסית (רק בתנאי שהם מטופלים מיד) כמו דימומים מקומיים, הצטברות נוזלים או פתיחה מחודשת של כלי דם. במקרים נדירים יכולות להופיע תופעות לוואי סבוכות יותר שקשה לצפות אותן מראש, ולכן חשוב מאד לשים לב לכל תחושה שונה שמופיעה לאחר הניתוח גם בשבועות ואפילו החודשים שלאחר מכן: החל מאי נעימות או נימול באזורים מסוימים בבטן, דרך כאבים חדשים שלא היו בעבר ולמעשה כל מקרה מחשיד אחר הדורש התייחסות רפואית.

הערה נוספת ואחרונה שיש לציין בהקשר זה היא העובדה שלאנשים עם מחלות כרוניות מסוימות כמו סוכרת ובעיות דם ספציפיות הניתוח למעשה אינו מתאים, בשל העובדה שהוא מהווה גורם סיכון מוגבר עבורם. לכן במקרים כאלה לא יהיה מדובר בכלל על סיכון אפשרי לניתוח, אלא פשוט על מניעה מוחלטת ממנו.