מיני מתיחת בטן

כשמדברים על מתיחת בטן מרבית האנשים מדמיינים באופן די גרפי מתיחה פשוטה של העור באזור זה, והרבה מהם אפילו אינם מודעים לכך שמדובר בהליך כירורגי של ממש, בו מוסרים גם עודפי עור ושומן בחדר הניתוחים. אך האמת היא שניתוח מתיחת בטן הוא מורכב מעט יותר משתי הפעולות הללו, שכן הוא אמנם כולל אותן אך הן אינן מספיקות להשלמת התהליך. למעשה, כדי לטפל במראה החיצוני של הבטן יש לטפל גם בשרירים שנמצאים מתחת לעור (אותם קל "לשכוח" בשל העובדה שהם אינם גלויים לעין), ולעתים גם נדרש ביצוע פעולות נוספות במהלך הניתוח.

כך למשל, מרבית האוכלוסיה אינה מודעת לעובדה שיש כמה סוגים מובחנים של ניתוחי מתיחת בטן, ושההליך הפשוט והבסיסי יותר ניקרא מיני מתיחת בטן. אם אתם מתעניינים בהליך ורוצים לדעת מה בדיוק מתאים ונכון לכם, חשוב שתבינו מהם ההבדלים בין סוגי הניתוחים השונים, ועל אילו צרכים כל אחד ואחד מהם עונה במדויק. אז מהו ניתוח מיני מתיחת בטן, ומהם המאפיינים הייחודיים לו? כל הפרטים לפניכם.

נעים להכיר – מיני מתיחת בטן

במובנים רבים, ניתוח מיני מתיחת בטן הוא למעשה תצורתו הבסיסית ביותר של ההליך הכירורגי הכולל הנקרא מתיחות בטן, במסגרתו לרוב היקף האזור המנותח יהיה מצומצם יותר, כמו גם מספר הפעולות הננקטות בו. שני השלבים הראשונים של הניתוח דומים בעצם במידת מה לדימוי שעולה בראשנו כאשר אנו חושבים על פעולת המתיחה – בהם למעשה נכרתים עודפי העור והשומן המיותרים מחלל הבטן (על ידי ביצוע חתך אופקי באזור התחתון), ולאחריהם נקשרים יחד השרירים שמתחת לעור, כדי לצמצם את שטח הפנים של כל אזור הבטן התחתונה. לבסוף, נתפר החתך האופקי שבתחתית הבטן והניתוח למעשה מסתיים. בניתוחים מורכבים יותר הנקראים מתיחת בטן היקפית לעומת זאת, נוספות פעולות אחרות כמו הזזת הטבור והסרה של חלקים נרחבים יותר מהבטן – ולכן החתך יהיה גם ארוך יותר.

למי בכלל הניתוח מתאים?

כל ניתוחי מתיחות הבטן מיועדים לנשים ולגברים שסבלו בעבר ממשקל עודף ורזו לאחר מכן בצורה משמעותית (כך במיוחד נשים שסיימו את תקופת ההריונות והלידות), ולאחר שמשקלם החדש נותר יציב במשך כמה חודשים או שנים הם מעוניינים להסיר את שאריות העור והשומן המדלדלות המקיפות את הבטן. לכן חשוב מאד להבהיר כי כל ניתוח מתיחת בטן שהוא, לרבות מיני מתיחת בטן, אינו מתאים לאנשים ונשים שעדיין סובלים מהשמנת יתר או משקל עודף, ולכן פעולות הרזיה כדוגמת שמירה על תזונה נכונה וספורט הם הכרחיים להצלחתו – לפני הניתוח וגם לאחריו.

לאחר הניתוח

ההתאוששות מהניתוח היא למעשה כמעט מיידית: ניתן ורצוי להתהלך בחדר עם היציאה מהניתוח, כאשר לרוב מוקצה לצורך ההחלמה הראשונית כשבוע ימים. בשבוע זה ייתכנו כאבים ותחושות אי נעימות באזור המנותח, אולם על פי רוב משככי כאבים פשוטים יענו על צורך זה. לאחר שבוע ניתן לחזור לעבוד כרגיל, ואחרי חודש לבצע פעילות ספורטיבית מכל סוג (מלבד אקסטרים). חשוב לציין שכמו כל ניתוח ובפרט ניתוח בטן, ייתכנו סיבוכים לאחריו בהם תחושת נימול, דימום וזיהום – ולכן בכל מקרה של תופעת לוואי חריגה יש ליידע את הרופא. בנוסף, ייתכנו סיבוכים אחרים ומורכבים יותר בהמשך, אולם אלה נדירים הרבה יותר וכל עוד תעמדו על המשמר ותעקבו אחר הנחיות הרופא, הסיכוי לכך יפחת. את הצלקת האופקית שתישאר בחלל הבטן התחתונה חשוב שלא לחשוף לשמש, וכן למרוח עליה באופן תדיר תכשירי טיפוח המכילים סיליקון כדי לטשטש אותה במהירות הרבה ביותר.

מראה הבטן

מעבר לצלקת, כמובן שהסיבה לשמה נועד הניתוח – התוצאות עצמן, היא החשובה ביותר; באשר למראה הבטן לאחר הניתוח, בכל המקרים כולם תיראה הבטן שטוחה יותר באופן משמעותי מכפי שהיתה לפני הניתוח, ובמקרים מסוימים הקפלים והעודפים ייעלמו לחלוטין. חשוב לציין כי מראה הבטן הסופי יוודע רק לאחר כמה חודשים, וזאת בעיקר תוך בחינת השאלה האם פעולות פיזיות יומיומיות (והכרחיות כמובן) שיעשה המטופל עשויות לגרום לרפיון קטן מחדש. אופן התגובה הספציפי של כל מטופל ומטופלת משתנה באופן אינדיבידואלי ממקרה למקרה ועל פי נתונים פיזיים אישיים, ולא ניתן לצפותו מראש באופן מדויק.

מראה צעיר בתוך כמה שעות

על אף תופעות הלוואי האפשריות, וכמובן גם החששות הטבעיים והמובנים מביצוע הניתוח, חשוב לציין כי כמעט כל המטופלים שעברו את התהליך מעידים על שביעות רצון רבה מאד, על עליה בבטחון העצמי ועל תחושה נינוחה באופן כללי להסתובב מחוץ לבית (וגם בתוכו) במגוון הופעות, לרבות כמובן בגד ים. אין תחליף לתחושת הסיפוק וההנאה המושגים בזכות ניתוחי מתיחת בטן, ובמידה ואתם מתאימים להליך – יעידו מיליוני מטופלים ברחבי העולם כי ההשקעה שווה את התוצאות. חפשו אחר רופאים מנתחים מוסמכים, שעברו התמחות ייעודית בכירורגיה פלסטית והמחזיקים ברשיון משרד הבריאות – כדי להבטיח לעצמכם תוצאות טובות ומקצועיות באמת, שיסבו לכם תחושה סיפוק ונינוחות לכל החיים.