הקטנת חזה

הקטנת חזה

חזה גדול מקשה על חיי היומיום. שדיים גדולים יכולים להיות כבדים, צורתם עשויה להיות נפולה והפטמות יכולות לנטות כלפי מטה. משקלם הרב עלול לגרום לבעיות פיזיות רבות בגופה של האישה: בעיות צוואר וכתפיים אשר מלוות בכאבים וחוסר נוחות. כמו כן, חזה גדול מקשה על האישה לבחור פרטי לבוש מתאימים: חזיות, בגדי-ים ואפילו חולצות, אשר מהוות פריט בסיסי.

ניתוח להקטנת חזה עוזר לאישה להגיע לגודל שדיים רצוי ובכך לשפר את איכות חייה. כמו כן, במקרים רבים הוא מבוצע לנשים אשר החזה שלהן איבד את צורתו במהלך השנים או עקב בעיה מסוימת. הניתוח נועד לתקן עיוותים ואסימטריה בין השדיים וכן לתקן מבנה מולד של שד המאובחן כבעייתי ומטרתו היא הענקת איכות חיים נוחה יותר לנשים רבות. הניתוח עוזר לשפר את דימויה העצמי של האישה. במקרים אחרים ניתוח הקטנת חזה מתבצע למטרה רפואית, אצל נשים שהחזה מכביד עליהן בצורה הגורמת למגבלה פיזית.

ניתוח להקטנת חזה מיועד לנשים אשר השדיים שלהן כבר התפתחו ועוצבו באופן סופי.

פגישת ייעוץ

ההכנה לניתוח הקטנת חזה כוללת פגישת ייעוץ מקדימה, בה המטפל מברר על ההיסטוריה הרפואית של המטופלת, בדגש על מחלות שנוגעות לאזור השדיים. המטפל עושה בדיקה מקיפה של החזה, זאת בכדי להעריך את מבנה השדיים, את גודלם, העובי שלהם ואת איכות רקמת העור.

 לאחר-מכן, הוא ממליץ על שיטת הניתוח המתאימה ביותר בשביל להגיע לגודל שד המותאם למבנה הגוף, אשר תהיה אפקטיבית עבור סוג השדיים של המטופלת. במידה שהמטפל והמטופלת הגיעו להסכמה לגבי התוצאה הצפויה, תישלח האישה למספר בדיקות רפואיות כגון ממוגרפיה וצילום חזה מקדים. עם קבלת תוצאות הבדיקות, ניתן יהיה להמשיך בהליך הייעוץ ולקבוע עם המטפל באופן סופי את שיטת הטיפול ואת תאריך הניתוח המיועד לביצוע. חשוב לזכור שלא תמיד ניתן להשיג תוצאות רצויות, לכן מומלץ לבצע בדיקות מקיפות טרם הניתוח בכדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר.

תהליך הניתוח

ניתוח הקטנת החזה מתבצע בהרדמה כללית ונמשך כשלוש שעות, ובמהלכו מתבצעת הסרת שומן, עור ורקמות במטרה להקטין את השדיים. החתכים נעשים בהתאם לשרטוט שבוצע מראש, זאת בכדי לאפשר דיוק מרבי שנועד לקבלת התוצאות הרצויות.

הקטנת החזה מתבצעת דרך חתך מסביב לעטרה או דרך חתך שנעשה בחלקו התחתון של השד – מסביב לתחתית העטרה ועד לקפל השד. במידה ומדובר בשד גדול מאוד, המטפל עושה חתך הן בחלקו התחתון של השד והן לאורך כפל השד. לאחר ביצוע החתכים, העטרה והפטמה מורמות ותהליך הסרת הרקמות, העור והשומן מתחיל. כאשר כל הרקמות הרצויות מוסרות, המטפל מהדק את השד בצורתו החדשה, מחזיר את העטרה ואת הפטמה למקומן וסוגר את כל החתכים באמצעות תפרים נמסים. ברוב המקרים יקבע המטפל נקז קטן שמטרתו לנקז הפרשות מאזור החזה ובכך למנוע בצקות. הנקז מוצא ביום לאחר הניתוח.

ההחלמה מהניתוח

לאחר ביצוע ניתוח הקטנת החזה ותפירת השדיים, מתבצעת חבישה של האזור. המטופלת תישאר להתאוששות מספר שעות לאחר הניתוח תחת השגחת הצוות ולאחר מכן תשוחרר לביתה, שם תמשיך בתהליך השיקום. בכדי לאפשר החלמה טובה תצטרך המטופלת ללבוש חזיית ספורט מיוחדת לתקופה של חודש, מה שיאפשר החלמה מהירה יותר של מקום הניתוח בלי גרימת מתח או לחץ על אזור השדיים. במהלך חודש ההתאוששות, על המטופלת להימנע מביצוע פעילות ספורטיבית והרמת חפצים כבדים. כמו כן מומלץ לא לישון  על הבטן במהלך חודש זה, זאת בכדי לאפשר לשדיים לקבל את צורתם הסופית ולאפשר החלמה וריפוי של רקמות השד.

ניתוח להקטנת חזה מלווה בצלקות, אשר עוברות תוך מספר חודשים לאחר הניתוח.  

הסתגלות לאחר הניתוח

במהלך השנה הראשונה לאחר הניתוח, השדיים מתעצבים והמראה שלהם הופך לטבעי יותר כאשר הבצקות מהניתוח חולפות והשד מתרכך. בזמן הזה הפטמה זזה ומתמקמת מחדש, ולאחר כחצי שנה החזה מגיע לצורתו הסופית. הצלקות מהניתוח מתבהרות, משתנות ונעלמות לאט לאט. יש להקפיד לא לחשוף את הצלקות לשמש, על-מנת למנוע שינויי צבע ומרקם ולאפשר להן להחלים בצורה הטובה ביותר שאפשר.

תופעות לוואי וסיכוני הניתוח

ישנם מספר סיכונים העלולים להתרחש במהלך ניתוח הקטנת חזה וכן תופעות לוואי אשר יכולות להופיע לאחריו, כגון: דימומים, פתיחת תפרים, הצטברות נוזלים עקב מאמץ, זיהומים, תחושה מופחתת בפטמות או נמק של העור. בנוסף, עשויות להתפתח צלקות בולטות, זאת מכיוון שהעור העודף, הנמצא בחלק התחתון של השד, הופך למכווץ יותר.

סיבוכים אשר יכולים לקרות לאחר הניתוח הם: אסימטריה – חוסר שוויון בין שני השדיים. פגיעה בתחושה של השד, בגלל דעיכת התחושה סביב הפטמה, ואי יכולת להניק – סיבוך שכיח שמתרחש בעקבות פגיעה בפטמות במהלך הניתוח, אשר מקשה על אפשרות ההנקה בעתיד.

גלילה לראש העמוד