המסת שומן

עולם האסתטיקה מתחדש כל העת, ובתוכו נרשמים כמעט על בסיס חודשי פטנטים ושיטות טיפול המתיימרות להיות "חדשניות" – כאשר התוצאות בשטח אינן תמיד יעילות בהכרח, ומסיבה זו הרופאים והקוסמטיקאים נוטים לא אחת להיות ספקנים לאור כניסתם של סוגי טיפול חדשים לשוק. אך יש סוג אחד של טיפול שנכנס בעשור האחרון לשימוש נפוץ ומקובל בישראל (ובעולם המערבי בכלל), ובאחוז גבוה מאד מהמקרים הוא נמצא יעיל במיוחד – כך שלעתים קרובות הוא אף מאפשר אלטרנטיבה אמיתית לניתוחים כירורגיים שנועדו לשם מטרה דומה, וכמובן ללא הסיכונים הכרוכים בניתוח: המסת שומן באמצעות מכשור עדין, המאפשרת הצרת היקפים בצורה משמעותית וניכרת לעין כמעט ללא התערבות פולשנית בכלל.

יתרה מכך, טיפול המסת שומן שאינם כירורגיים מתאימים במיוחד למי שלא נמצא מתאים לניתוחים בהיקפים נרחבים יותר כמו שאיבת שומן או מתיחת בטן – הן מסיבות בריאותיות והן בשל היקפי שומן קטנים מדי (בהם הליך כירורגי לא יוכל לטפל בהם בשל אופיו הייחודי של הניתוח).

ברשימה הבאה יפורטו שלושת סוגי הטיפול העיקריים של המסת שומן, וכל הפרטים שחשוב לדעת עליהם. אז אם כמו נשים וגברים רבים אחרים גם אתם תוהים מה ניתן לעשות כדי להצר היקפים, ואתם מוטרדים מהשאלה עד כמה התוצאה "תצדיק" את ההשקעה – תוכלו למצוא כאן את כל מה שרציתם לדעת על טיפולי המסת שומן: סוגי הטיפול שחשוב להכיר וההבדלים העיקריים ביניהם, אופני ההשפעה על תאי השומן בגוף בכל אחד מהסוגים ולבסוף הבנה טובה יותר של סוג הטיפול שהכי מתאים לכם.

גלי רדיו

סוג הטיפול הראשון והוותיק ביותר הוא המסת שומן באמצעות גלי רדיו, טיפול שנאמר עליו כי הוא אפילו נעים, והוא כמובן אינו מסב כאב כלל (לכל היותר מורגש בו חום נקודתי ונעים באזור המטופל). במהלך הטיפול למעשה מונח על האזור הרצוי מכשיר ייעודי המשדר גלי רדיו מנקודה לנקודה במשך מספר שניות בכל פעם, ובעקבותיו מתפרקים בהדרגה תאי השומן החיצוניים, אלה הממוקמים ממש מתחת לעור. בהמשך, באמצעות מכשיר ייעודי נוסף מצטמצמים גם סיבי הקולגן שבשכבת העור העליונה – שבאופן טבעי לולא המכשיר היו גורמים להתכווצות ולהידלדלות שלו לאחר סיום תהליך המסת השומן בצורה רפויה ולא אסתטית.

לטיפול באמצעות גלי רדיו למעשה אין תקופת החלמה כלל, כיוון שהוא אינו טראומתי לעור ולגוף, וכאמור רוב המטופלים אף מעידים כי הוא נעים ומרגיע. תוצאות הטיפול לא ייראו מיד כלל, וגם לא לאחר מספר ימים – אלא רק לאחר מספר שבועות לפחות, ובאופן הדרגתי. כדי להבטיח את יעילותו המרבית מומלץ לחזור על התהליך מספר פעמים בהפסקה של כמה חודשים, וזאת מבלי לוותר על תזונה תקינה וביצוע פעילות ספורטיבית.

המסת שומן בקור

המילה האחרונה בתחום המסות השומן, המתאימה לגברים ונשים שאינם מצליחים להיפטר משומן תת עורי באזורים ספציפיים, למרות הרזיה שהצליחה בשאר אזורי הגוף, היא המסת שומן בקור. במסגרת הטיפול בן השעה, שלרוב אינו מצריך יותר ממפגש אחד בודד, מתפרקים תאי השומן באזור הרצוי באמצעות מעין "כף" התופסת ומושכת אותו באמצעות ואקום, ומביאה אותו לטמפרטורה של 10- מעלות. תוצאותיו הכימיות של תהליך הורדת הטמפרטורה אינן מהוות טראומה לעור, אך הן בהחלט מזיקות באופן בלתי הפיך לתאי השומן, שבאופן מעט דומה למתואר בתהליך הטיפול הקודם מתפרקים בהדרגה בשבועות והחודשים שלאחר הטיפול.

אלא שבשונה מהמסת שומן באמצעות גלי רדיו, במקרה הזה אין צורך להמשיך ולטפל בתאי הקולגן שבעור באמצעות מכשיר ייעודי נוסף כדי למנוע "התקמטות" של העור, כיוון שתהליך ההתפרקות של השומן הוא איטי והדרגתי יותר (אורך כשלושה חודשים במקום מספר שבועות), ולמעשה העור נעשה בו מתוח וצעיר באופן טבעי, ממש כמו בתהליך הדרגתי של דיאטה הנעשית בצורה נכונה ומבוקרת.

המסת שומן בלייזר

סוג הטיפול השלישי והשונה מעט משני קודמיו הוא המסת שומן בלייזר, הליך שנחשב למעט יותר פולשני מהאחרים מכיוון שמוחדרת במהלכו מחט זעירה אל מתחת לשכבת העור – בדומה מעט לניתוח שאיבת שומן, אך עם זאת יש הרבה הבדלים משמעותיים בין השניים: ראשית מבחינה ההתאמה לטיפול, לניתוחי שאיבת שומן מגיעים מטופלים הסובלים מעודפי שומן בהיקפים גדולים ומשמעותיים מאד – בהם ההמלצה הרפואית מדברת על איסור חריגה של שאיבה בת מעל 5 ליטר שומן. בהמסת שומן בלייזר לעומת זאת, המקסימום האפשרי ל"שאיבה" הוא 500 מ"ל, וכן אופי הטיפול ותהליך ההחלמה אינם יכולים להיחשב כניתוח של ממש, בשל פשטותם הרבה.

במהלך טיפול המסת שומן בלייזר אמנם נעשית הרדמה מקומית באזור הרצוי, וכמו בשאיבת שומן המחט המוחדרת מתחת לעור אכן מפרקת את עודפי השומן ומביאה להתמוססותם לנוזל ולבסוף להתפוגגותם – אך זאת לא באמצעות מחט דוקרנית וצורבת אלא על ידי סיבי לייזר אופטיים ללא מגע ישיר, וגן ללא כל חתך על גבי העור כפי שנעשה בניתוח שאיבה. ההחלמה מהטיפול היא בת יום אחד, ולמרות שייתכנו בה סיבוכים מסוימים, הם כמעט בכל המקרים יהיו מינוריים וניתנים לטיפול בקלות, כל עוד ידווחו בזמן. בדומה להמסת שומן בגלי רדיו, גם כאן תוצאות הטיפול ייראו לאחר מספר שבועות בלבד, ויש להיאזר בסבלנות עד שהן ייראו.