הגדלת חזה מתחת לשריר

ההחלטה האם לבצע ניתוח הגדלת חזה אף פעם אינה נלקחת ברגע אחד. והאמת? יש שלל סיבות לבדוק ולברר האם, איך ומדוע לעשות זאת: אופן הטיפול והסיכוי להישארותו של העיצוב החדש, כאב, סיכונים, זמני החלמה ואופן הטיפול באזור החזה לאחר התהליך הם רק חלק מהנושאים שמעסיקים את מי ששוקלת לערוך ניתוח להגדלת חזה, ובין אם היא מתעניינת בכך מטעמים אסתטיים כדי להגדיל צורת שד קטנה באופן טבעי, בין כדי "להשיב" מראה טבעי לאחר ניתוח כריתת שד חלילה, ובין אם ההתעניינות נובעת מתהליך דומה שנעשה אצלה בעבר ורצון לחדשו או לשנותו.

כך מעל לכל, עולה לא פעם שאלת הסיכון הכרוך בניתוח, ובפרט האם עלולים להיות סיבוכים בתהליך, כמו גם הסתברות לחלות חלילה בסרטן מסוגים מסוימים או אפילו הסיכון שב"הסתרת" האזור בבדיקות רפואיות עתידיות דוגמת ממוגרפיה, אולטרה סאונד וכיוצא באלה. אז כדי לעשות סדר בדברים, הנה כל מה שחשוב לדעת על הגדלת חזה מתחת לשריר – למה ומתי עושים זאת, ומהן ההשלכות של התהליך?

מתי מבצעים הגדלת חזה מתחת לשריר?

בשונה ממה שמקובל לחשוב, הבחירה האם לבצע הגדלת חזה מתחת לשריר או מעליו נובעת למעשה משיקולים אסתטיים בלבד, כאשר המרכזי שבהם הוא האפשרות (הלא מחמיאה) לראות את קפליו של השתל על גבי העור במקרה שאין לאישה המושתלת רקמות שומן רבות בשד. במקרה כזה, ההעדפה הברורה תהיה כמובן להחדיר את השתל מתחת לרקמת השריר, וכך להבטיח מראה טבעי ואסתטי ככל האפשר. מלבד זאת ישנן עוד כמה סיבות אסתטיות לבצע הגדלת חזה מתחת לשריר, בהן חשש מקרעים וכמובן עיצוב התוצאה הסופית – לפי ראות עיניה ובחירתה האישית של המטופלת.

האם זה מסוכן?

על פניו, היה ניתן לחשוב כי הגדלת חזה מתחת לשריר עשויה להוות סיכון בריאותי לשד – החל מקרעים אפשריים הגורמים ל"זליגה" אל מעבר לרקמה הרצויה, דרך הסתרה של נתונים רפואיים קריטיים בבדיקות עתידיות, ועד להטמעה של גוף זר בתוך הגוף ממש. אך האמת היא שכל אחת ואחת מאותן טענות אין לה כל בסיס במציאות, שכן השתלים (במידה והם מוחדרים בצורה נכונה על ידי רופא פלסטיקאי מומחה בעל רשיון, ועל פי ההמלצות המקצועיות בתחום), אינם מהווים סיכון מיוחד במקרה שהם מוחדרים מעל או מתחת לעור, והטענה לפיה שתל מתחת לעור שונה באופן מהותי משתל המוחדר מתחת לשריר ודאי שאין לה כל בסיס – אלא מעל לכל בתפיסה אינטואיטיבית מוטעית הרווחת בקרב הציבור, ככל הנראה מסיבות תרבותיות ותו לא.

האם יש הבדל בזמני ההחלמה?

אין זה סוד שבכל הנוגע לשתלים של ממש, זמני ההחלמה מניתוח הגדלת חזה הם ארוכים ולעתים אף כואבים. במקרים של הגדלת חזה מתחת לשריר ייתכנו זמני החלמה ארוכים יותר, או תחושת כאב ולחץ רבה יותר לעומת הגדלת חזה מעל השריר – אלא שחשוב לזכור כי לכל אישה ואישה התגובה הפיזית שלה לניתוח (בין אם מתחת לעור ובין מתחת לשריר), ולכן קשה מאד להשוות בצורה מדעית ומדויקת את אופי וזמני ההחלמה בין שני המקרים. בין כך ובין כך יש לזכור כי השתל נחשב לגוף זר המוחדר לגוף (אם כי בשונה מניתוחים אחרים הוא אינו מתחבר לרקמות שסביבו) וזמני ההסתגלות של הגוף עשויים לארוך זמן מה, לכל הפחות חודש עד לחלוף תחושות האי נעימות והכאב הראשוניות, וכמה חודשים עד לסיום תהליך ההחלמה כולו.

בדיקות רפואיות עתידיות

מטבע הדברים, נשים שעברו הגדלת חזה מתחת לשריר או מעליו, נדרשות לבצע יותר בדיקות רפואיות מנשים אחרות וודאי בתקופה שסמוכה למועד קיום הניתוח. אלא שממש כמו נשים אחרות בעלות חזה טבעי, יש לזכור לבצע את כלל הבדיקות בזמן ולא להזניח תחושות חדשות של כאב או אי נעימות בשד, כמו גם שינוי מרקם וצורה שלו בצורה מהותית (לרוב לא תקף לחודשיים הראשונים שלאחר הניתוח, בהם השתל עדיין מתמצק ומקבל את צורתו הסופית בתוך חלל החזה). יש לציין כי למעשה אין כל הבדל בין אישה שעברה ניתוח להשתלת חזה, בין מתחת לשריר ובין מתחת לעור, מבחינת תוצאות הבדיקות וההדמיות השונות, ואולי דוקא ההיפך עשוי להיות הנכון – נשים שעברו ניתוחים וטיפולים להגדלת חזה עשויות להיות מודעות יותר לסיכונים הרפואיים שהן חשופות להן, וכך לערוך בדיקות רפואיות באופן תכוף יותר.

כל אישה ואישה צריכות לבצע בדיקות תקופתיות לשד ולמעשה מגיל 30 זו צריכה להיות שגרה רפואית, אך ודאי שאצל נשים שעברו השתלת חזה יש צורך לדאוג לכך כפליים, שכן יכולים להתרחש אירועים נקודתיים באזור המנותח גם שנים לאחר מכן – כמו דליפת סיליקון, צניחה של השתלים או קרעים בשתל. אם עברת ניתוח להגדלת חזה, הפכי את החסרון ליתרון, ובמקום הזנחה ודחיית הבדיקות הקיימות אצל מרבית הנשים, דאגי לבדוק באופן תכוף ומקצועי את האזור המנותח, והבטיחי לעצמך לא רק בריאות ותחושה טובה, אלא גם מראה אסתטי לאורך זמן.